یکشنبه 17 آذر 1398
فرماندار لاهیجان:

به دلیل وقفی بودن برخی اراضی در شهرستان، شهرداریها از نظر ساخت و ساز و صدور مجوزها مشکل دارند

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/05/20 17:05 ویرایش : ‎1398/05/20 17:09 بازدید: 232

فرماندار  لاهیجان گفت: به دلیل وقفی بودن اراضی در شهرستان، مردم، شوراها و شهرداری های شهر لاهیجان و بخش رودبنه از نظر ساخت و سازها و صدور مجوزها مشکل دارند و انتظار دارند که اوقاف مشکل مردم را حل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری لاهیجان؛ سید اسماعیل میرغضنفری روز یکشنبه  در دیدار با مدیرکل و کارشناسان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان  افزود: یک سوم اراضی در شهر رودبنه از طرف دو نفر وقف شده است که  مردم، شهرداری و شورا در ساخت و سازها و صدور مجوز مشکل دارند و برخی از این مجوزهای صادر شده از نظر قوانین خلاف  محسوب می شوند که  چاره ای نیز جز آن ندارند.

وی از مدیرکل اوقاف و امور خیریه شهرستان خواست نسبت به حل این مشکلات از نظر شرعی و قانونی اقدام کنند تا صدور مجوز ساخت و سازها حل شود.

وی به در پیش بودن انتخابات و جابجایی هیات امنا اشاره کرد و اظهارداشت:با توجه به اینکه سال، سال انتخابات است نباید موضوع هیات امناها  جنبه جناحی و دسته بندی سیاسی داشته باشند و این دغدغه در شهرستان لاهیجان نسبت به جابجایی هیات امنا وجود دارد که باید سعی شود در روستاها کمتر دستخوش جابجایی شوند تا شبهه ای در این باره وجود نداشته باشد.

فرماندار لاهیجان گفت : در سال های اخیر درآمد از محل نذورات مردم در بقاع افزایش پیدا کرده است و درآمد موقوفات بیش از یکصد درصد و در بخش بقاع نیز 50درصد در شهرستان لاهیجان  افزایش داشته است  که نشانگر پایدار بودن اعتقادات مردم  در این خطه  است .

وی اظهارداشت: زیاد بودن تعداد وقف های شهرستان نشانگر سابقه دیرینه تدین و تشیع در طول تاریخ در این منطقه  است و عده ای در این خطه زحمات زیادی برای اسلام کشیده اند که وقف ها و بقاع موید آن است .

میر غضنفری افزود:در شهرستان لاهیجان 110موقوفه وجود دارد که در کمتر شهرستانی این تعداد بقاع و امام زادگان دیده می شود و قریب 200مسجد و 578موقوفه در این شهرستان نشانگر دینداری و ولایت پذیری و احیای دین و سنت نبوی است .

وی خاطرنشان کرد: وجود مجموعه فضای بقاع و موقوفات علاوه برجنبه دینداری  زمینه خوبی برای پذیرش توریسم در حوزه اسلام و احیای باورهای دینی و اعتقادات اسلامی در شهرستان لاهیجان است. روز دوشنبه مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان و کارشناسان این اداره کل با مسوولان و مردم شهرستان لاهیجان دیدار و  مشکلات و مسایل این شهرستان را در ارتباط  با اوقاف را بررسی کردند.

در شهرستان های سیاهکل و لاهیجان 169بقعه متبرکه و 578 موقوفه وجود دارد و این دو شهرستان دارای سه هزارو 500رقبه هستند که ادارات اوقاف این دو شهرستان با یک مدیریت اداره می شوند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی